Yüz Felci Tedavisi

Uzmanlar, yüz felcinin yüz kaslarını hedefleyen ve ani bir şekilde ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğunu söylemektedir. Merkezi beyin olan yüz hareketleri yapma emrinin 7.sinir tarafından kaslara ulaştırılmasıyla oluşan engellemeler, bu hareketlerin yapılamamasına sebep oluyor. Bu engeller de çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir.

Yüz felci kadın ve erkeklerde eşit derecede görülebilmektedir. Bununla birlikte kış aylarında daha fazla ortaya çıktığı söylenebilir. Fakat böyle bir durum henüz bilimsel anlamda ispatlanmamıştır. Yılın her mevsiminde yüz felci ile karşılaşabilirsiniz.

Yüz felci kişiye bağlı olarak farklı şekillerde kendini göstermektedir. Bazı durumlarda oldukça hafif olarak seyreder ve kişi güldüğü an yüz felci olduğu anlaşılabilir. Hızlı ilerleyen bir hastalık olduğu için en yüksek şiddetine birkaç saat ya da günde ulaşabilmektedir. Soğuk ve rüzgâr hastalığı olarak da bilinir fakat bu felci sadece kış aylarıyla sınıflandırmak yanlıştır.

 

Belirtileri

Yüz felci kendini hemen belli etmesi nedeniyle teşhis konusunda da uzmanlarda sıkıntı yaşatmaz. Bir ya da iki gün öncesinde kulak arkasında hafif ağrılar başlar ve yüzün bir tarafında yüz ifadesinin tüm kasları zayıflar. Bununla birlikte yüz kasları güçsüzleşir ve tamamen etkisi hale gelir. Mimikler istenildiği gibi yapılamaz ve dudak kenarı düşer. Hastada herhangi bir kayıp olmamasına rağmen hissizlik belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bazen tat alma kaybı da meydana gelebilir. İstemsiz bir şekilde ortaya çıkan gözyaşları ve göz kapatmaya çalışırken göz küresinin istemsiz olarak yukarıya kayması gibi durumlarda başlıca belirtileridir.

 

Tedavisi

Tüm hastalık durumlarında tedavinin amacı hasarı onarmak ve işlev noksanlığını en aza indirgemektir. Tedavi durumunda felç geçiren taraftaki gözün korneasının hassasiyetine özen gösterilmelidir. Kısa sürecek tedavilerde ise sadece bir göz bandajı kullanılması yeterlidir.

Hastanın eğitimi, tedavinin ana prensibidir. Bu aşamada hastalık, detaylı bir şekilde hastaya açıklanmalıdır. İlk aşamada vücut soğuktan korunma yöntemleriyle donatılır. Lokal olarak felçli bölgeye tedavi uygulanır. Daha sonra doktor tavsiyelerine bağlı olarak ilâç tedavisine geçilebilir. Tedavi sırasında uyku gözlükleri ve yaşarmalar için göz damlaları da uzmanlar tarafından uygulanan yöntemlerdendir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.