Yüz Kızarması Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

Yüzümüz duygularımızın ortaya çıktığı bölgedir. Bütün sevinçlerimiz, kızgınlığımız, üzüntümüz, sıkılmışlığımız,  kaygımız yüzümüzde belirir. Bazen duygularımızı saklamak istesek dahi başaramayız. Çünkü yüzümüzdeki mimikler, belirtiler duygularımızı saklamamıza neden olur.

Yüz kızarması ise, normalde utangaçlığın dışa vuru olarak karşımıza çıkar. Çoğu insanda bu utangaçlığın simgesidir. Fakat aslında belli durumlarda ise bir sağlık sorunu olarak da görebilmekteyiz. Yüz kızarması önemli bir durum olmadan, bir duygu paylaşımı olmadan ortaya çıkıyorsa ve kişinin günlük yaşam seviyesini etkiliyor ise bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir.  Ani yüz kızarıklığı genelde yanaklarda ve yüz ön bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Kızarma ile birlikte sıcaklık hissi ve yanma hissi hissedilebilir.

 

YÜZ KIZARMASI NEDEN OLUR?

  • Başka kişilerin hiç etkilenmediği basit olaylar ve durumlarla ortaya çıkabilir.
  • Spor yaparken öne arkaya eğilme ile ortaya çıkabilir.
  • Güneşe çıkınca, sıcak ve soğuk ortama girince başlayabilir.
  • Sosyal fobi ile birlikte ortaya çıkabilir.

 

YÜZ KIZARMASININ TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Yüz kızarmasına karşı psikiyatri tedavi yöntemi uygulanabilir. Fakat öncelikle Psikiyatri Uzmanına başvurmak gerekir. Psikiyatri Uzmanından yardım almak, kişinin yüz kızarmasına verdiği anlamı ve yaşadığı duyguları anlamasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple önemi büyüktür. Tabi bir uzmana başvurduğunuzda gerek görürse eğer ilaç tedavisi ve psikoterapi için psikologa yönlendirebilir. Psikiyatri uzmanı ise; yeterli tanıyı koyduktan sonra ilaç tedavisi görülecekse eğer ilaçlar düzgün kullanılmalıdır. Yaklaşık olarak bu durum 6-12 ay süreyle devam edebilir. Kişi bunlara hazırlıklı olmalıdır.

Bazı insanlarda ise; bu tedaviyle alakalı  olarak sosyal fobili kişiler oldukları ortaya çıkar. Bunun yanında yoğun kaygılı olan insanlarda da yüz kızarması oldukça sık rastlanan bir hastalık olarak görülebilmektedir. Çeşitli psikolojik yöntemlerle tedavisi de bulunmaktadır.

Ayrıca bir diğer tedavi yöntemi de, Sempatik sinirlerin yüze giden bölümleri, klipsli ETS ameliyatı ile kapatılabilmektedir. Oldukça etkili ve başarılı bir yöntemdir. Yaklaşık 20 dakika kadar süren bu ameliyatla ani yüz kızarmasından kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Kızarma ile birlikte yanma, kızarma korkusu geçer. Sosyal fobi vakıalarının görüldüğü hastalarda etkili bir yöntemdir. Yüz kızarmasının verdiği enerji düşüklüğü ise, yerini öz güvene bırakır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.