Yüzde Yanma, Yüz Kızarması ve Yüzde Karıncalanma Tedavisi

Yanma Kızarma Neden Olur?

Yaptığım araştırmaya göre, yüzdeki yanma ve kızarma sinir sistemi bozukluğundan  kaynaklanıyor. Temelinde sinir sistemi bozukluğu olan yüzdeki kızarma özellikle toplum içinde kendini gösterir. Aniden de meydana geldiği olur. Dolayısıyla psikolojik nedenlere bağlıdır diyebiliriz yüzdeki kızarma ve yanma için. Şöyle ki sosyal fobisi olan insanlar bir toplulukta rahat olamazlar. Bu da yüzlerinde aniden yanma ve kızarma hissini oluşturur. Sosyal fobi bu durumu daha da tetiklemiş olur.

Bazı durumlarda da yüzdeki yanma hissi ağrılı olabilir. Bu da günlük yaşantıdaki faaliyetlerimizi zorlaştırır. Her hastalık gibi yüzdeki yanmanın tedavisi de onun sebeplerini bilmekten geçer. Bu durumun altında yatan nedenler tek tek araştırılmalı ve bir sonuca ulaşılmalıdır. Ayrıca hastalığın yüzdeki tam yerini belirlemek de çok önemlidir.

 

Neden Olur?

Herhangi bir fiziksel sinir hasarı yüz kızarması, yanması ve karıncalanmasına yol açabilir. Fiziksel sinir hasarları şunlardır: Sinire ya da o sinirin omurga ile olan bağlantı kısmına bir tür basınç uygulanması ve sinir sıkışması. Yüzünüzdeki kızarıklık yanma hissi bu nedenden oluyor olabilir. Bir diğer neden de sinirsel hastalıklar olabilir. Örneğin; şeker hastalığı, nöropati, çoklu skleroz, diyabetik nöropati. Nedenlere bağlı olarak tedavi edilebilmeniz için doktorunuzla iletişime geçin. Hastalığın tam yeri ve nedeni belirlendikten sonra tedavi olumlu sonuç verecektir.

 

 

Tedavisi Nedir?

Yüzde yanma, kızarma ve karıncalanma probleminin tedavisine tek başına karar veremezsiniz. Durumdan doktorunuzu haberdar ettikten sonra en uygun tedavi yoluna karar verin. Bunu yaparken kendinize en uygun programı belirleyin. Doktorunuz büyük ihtimalle topikal antibiyotik ile tedaviye başlar. Yüz dokusu diğer bölgelerdeki dokulardan daha fazla kan içerdiği için antibiyotik ve merhemler dokunun nemini korumasına yardımcı olur ve hastalık için işe yarar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kemal yavuz dedi ki:

    yaklaşık iki yıldır yüzümde yanma ve kızarıklık var ne yapmalıyım

  2. Ekin dedi ki:

    12 yaşındayım.Şu zamana kadar hiç yüzüm kızarmadı.İlk defa bugün oldu.Hem yüzüm kızardı hem terlemeye başladım hem de çok aşırı derece de başım ağrımaya başladı.Bu neden olabilir?

  3. Esra er dedi ki:

    Benim annem nisan ayında felç geçirdi sadece yüzde yanma kaldı çok canı yanıyor ne yapabiliriz bide elinde çok yüksek sınır sıkışması var

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.