Yüzmenin En Belirgin Faydaları

Yüzme insan bedeninin temel kaslarına en çok etki eden spor dallarından biridir. Bu nedenle kısa sürede uzun vadeli sonuçlar verir ve vücut yapısına kalıcı etkiler gösterir.  Suyun etkisi ile vücudun hareket ederken dinlenmesini sağlar. Yüzerken yapılan yol bacak ve gövde hareketleri, kasların hem gerilme hem de gevşeme hareketlerini aynı anda yaptığından kas gelişimi için önemlidir.

 

 

YÜZMENİN FİZİKSEL FAYDALARI

Yüzme bedeni dinlendirir, suyun ferahlatıcı ve uyarıcı etkisi ile stresi alır ve beyin dinginliği sağlar. Vücutta biriken yağ asitlerinin fonksiyonlarının düzelmesini sağlayarak bedeni dengede tutar. Solunum düzensizliğini engeller ve doğu nefes almaya neden olur. Kasları güçlendirir. Kan basıncının artmasını sağlayarak kalbi daha güçlü ve korunaklı kılar. Kalbin kan pompalarken yaptığı kasılma hareketlerini düzenler, ritm bozukluklarını giderir. Damarlardaki sertleşmelerin öne geçer, özellikle kalp damarlarında esneklik sağlar. Kardiyo etkiler gösterir.

Bedende oluşan fiziksel sorunlara etki ettiği gibi, iskelet yapısını bağlı bozukluklarında tedavisinde etkilidir. Fizik tedavi çalışmalarında yoğun olarak kullanılır. Aktivitelerdeki zaman ve performans dengesinin en yüksek olduğu sportif aktivitedir. Bu nedenle obeziteyi engeller, enerji tüketimini artırır, vücudun yağ yakımını hızlandırır. Vücut ısısını dengeler, aşırı terlemeleri önleyerek ter bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Aşırı sıcak ve soğuk havalara karşı derinin koruyuculuğunu arttırır. Cilt gözeneklerinin açılarak tenin rahat nefes almasını, böylece yenilenip canlanmasını sağlar.

 

 

YÜZME FİZİKSEL ETKİLER DIŞINDA DA ETKİLER GÖSTERİR

Yüzmenin faydaları fiziksel etkilerinin dışında da ölçülebilir. Yüzme psikolojik olarak da faydalar sağlar. Rahatlayan beden ve beyin iletişimi kuvvetlenir, stres azalır. Suyun duru etkileri bedene de yansır. Uyku sorunları çözülerek, vesvese, korku, dikkat dağınıklığı gibi sorunlar gitgide azalır. Düzenli yüzmek beynin salgıladığı endorfin miktarını artırarak mutluluk hissini oluşturur, pozitif düşünmeyi sağlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.