Zehirli Bademcik Belirtileri ve Tedavisi

Vücudumuza çeşitli yollardan bakteri ve virüsler girmektedir, bademciklerimiz ise ağız ve burun yolu ile giren bakteri ve virüslerin vücutta ilerlemesini engelleyen, bakteri ve virüslerin etkilerini üzerine çekerek adeta kendini feda eden bir yapıya sahip organımızdır. Yapısına bağlı olarak bademciğimiz bağışıklık sistemimizin çöktüğü durumlarda sık sık sorunlarla karşılaşır ve genellikle şişer ve iltihaplanır. Bu sorulardan birisi de zehirli bademciktir.

ZEHİRLİ BADEMCİĞİN (BADEMCİK İLTİHABI) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zehirli bademciğin belirtileri kendisini boğazda şişme ve bademcikte kızarıklık olarak çabuk bir biçimde gösterir. Ayrıca hastalık ilerledikçe vücutta halsizlik ve yüksek ateş, kırıklıklar ve çeşitli ağrılar baş gösterir. Bademcik iltihabı bir çok hastalığın ön habercisidir, kuşpalazı ve kızıl gibi bulaşıcı hastalıklar kendisini ilk önce bademcikte gösterir.

 

ZEHİRLİ BADEMCİK SORUNUN NEDENLERİ NELERDİR?

Zehirli bademcik yada bademcik iltihaplanması sorununun oluşmasının bir çok nedeni vardır, bu nedenler genel olarak havadan yada besin yolu ile bulaşan virüslerin yada bakterilerin neden olacağı hastalıkların ön habercisi olması denilebilir. Genellikle virüsler yada bakteriler hava yada başka bir yol ile bademciğe bulaşırlar ve bademciğin iltihaplanmasına, kızarmasına ve bazen de bademciklerin üzerinde cerahat parçaları dediğimiz beyaz anijler ortaya çıkmaktadır. Hastalığın tedavi edilmediği durumlarda anij ilerleyerek küçük cerahat parçaları birer apselere dönüşebilirler. Hastalık tedavi edilmez ise bu ilthaplanmalar vücudun çeşitli yerlerine de sıçrayarak çok daha kötü durumlar ve çeşitli sorunlar ortaya çıkarabilirler. 

 

ZEHİRLİ BADEMCİK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Zehirli bademciğin tedavisi için öncelikle bir doktora başvurmalıyız fakat bunun yanında çeşitli bitkisel çözümler kullanabiliriz.

Bademcik iltihabının iyileşme sürecinde yatakta istirahat etmek en önemli kuraldır. Hasta kişiler genellikle sıvı ve yumuşak tarzda besinler tüketmeliler, çorba bunların en başında gelir.

Doktorun kontrolünden sonra alınacak antibiyotikler bademcik iltihabı sorununu genellikle çözmektedir, ayrıca bunun yanında boğaz gargaraları ve bazı bitkisel tedaviler zehirli bademcik sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Fakat bazı durumlarda, zehirli bademcik çok ilerlemiştir ve iyileşmesi mümkün olmayan bir zombi organa dönüştüğünde bademcikler cerrahi operasyon ile vücuttan alınır, fakat bu operasyon öncesi yapılacak teşhisin iyi koyulması gerekmektedir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.