Zeytinyağının Faydaları ve Zararları

Zeytin, sağlık açısından oldukça faydalı bir yiyecektir. Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişen bu bitki içeriğinde bir çok vitamin ve minerali barındırmaktadır. Zeytinin bir çok yararı olduğu gibi zeytinyağının da bir çok faydası bulunmaktadır. Zeytinyağı hayatın her dönemin de şifa kaynağı olarak bilinmiştir. Zeytinyağı bir çok yemekte kullandığı gibi ağrı geçirmek yara iyileştirmek içinde merhem olarak kullanılan bir yağ olmuştur. Zeytinyağlı yemekler ayçiçeği yağlarına göre daha sağlıklı olduğu bilinmiştir. Yetiştiği bölgeye göre bile değişen bu bitkinin yağı  son yıllarda tüketim oranı bir hayli artmıştır. Sağlıklı beslenmeye önem arttıkça zeytinyağı tüketimi de artmaktadır. Bir çok yararı olsa da yağ olduğu için fazla tüketimde ve yanlış tüketimde zararlı bir yiyecek haline dönüşmektedir. Kullanırken dikkat edilmesi gereken bu yağın faydalarını ve zararlarını aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 

Zeytinyağının Faydaları

 • Tansiyonunuzu dengede tutar.
 • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur ve kolesterolü kontrol eder, kötü kolesterolü düşürür iyi kolesterolü yükseltir.
 • Kalp sağlığı için oldukça yararlı olan bu yağ kan akışınızı hızlandırır ve damar tıkanıklığını azaltır.
 • Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsaklarınızı düzene sokar. Bebeklerin gaz ve tuvalet problemini gidermek için bir çay kaşığı ile yedirildiği bilinmektedir.
 • Hücreleri düşman saldırılarından koruduğu bilinen zeytinyağı kanseri yenmede önemli rol oynar.
 • Safra kesesi ve dalakta taş oluşmasını engeller.
 • Kabızlık ve basur rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Ağrılı romatizmalı hastalıklarda merhem olarak kullanılır. Kas rahatsızlıklarında zeytinyağı sürülerek ovulur ve sıcak tutularak ağrının geçmesi sağlanır.
 • Saç ve cilt rahatsızlıkların da önemli rol oynar.

Zeytinyağının Zararları

 • Zeytinyağı fazla tüketimde kalp sağlığınıza yardımcı olmak yerine zarar verecektir.
 • Zeytinyağı alırken doğal olduğuna emin olmanız gerekir. Çünkü günümüzde zeytinyağı yerine zeytinyağı ve başka bir yağ ile karıştırılmış yağ satılıyor.
 • Sonuçta bir yağ olan zeytinyağı oldukça kalorilidir çok fazla tüketimde kilo almaya neden olur.

 

 

Yararları ve zararları bu şekilde olan zeytinyağı günlük tüketilmeli ama yeteri miktarda olmalıdır bu tüketim. Zeytinyağı tüketirken en çok dikkat etmeniz gerek unsurlarda biri organik mümkünse el yapımı olmalı ve teneke kutu da olmalıdır. Bilindiği üzere plastikler oldukça kanserojen madde üretmektedirler. Bu yüzden satın alırken bu tarz şeylere dikkat edin ve sağlığınız için doğal halini tüketin.

Sağlığınıza önem verin ve doğal beslenmeye dikkat edin. Tabiat Ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Egebay Zeytinyağı dedi ki:

  Bende zeytinyağı satıyorum ancak cam şişeye koyuyorum pahalı geliyor almıyorlar,tenekeye koyuyorum onunda maliyeti yüksek yine müşteri 4- 5 liradan kaçıyor sonra plastik zararlı niye pette satıyorsunuz oluyor mecbir kalıyoruz.Keşke müşteri öteki şişeleri tercih etsede pet şişeler mecburi hallerde alınsa ama malesef bazen gereksiz yerlerden kısarak kâr etmeye çalışmamız bize daha büyük zarar veriyor.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.